Nechtěný únik moči u žen je problém, se kterým se někdy v životě setká téměř 50 procent z nich. Někdy jsou úniky vázány na silné nucení, kdy se jim nedaří dostat se na toaletu včas. Tehdy mluvíme o takzvané urgentní inkontinenci. Stejně častý, u mladších žen dokonce výrazně častější je únik při fyzické aktivitě, která je spojena se zvýšením tlaku v dutině břišní. Tehdy hovoříme o takzvané stresové inkontinenci. Úniky se mohou objevovat v různých situacích. Běžné jsou při kýchnutí a zakašlání, při poskoku, při sportu nebo při zdvihu těžšího břemene. Mohou se také objevovat při běžné denní činnosti – například při práci v domácnosti. V nejtěžší formě stačí k úniku i běžná změna polohy, zakopnutí, chůze po tvrdé dlažbě. Příčinou je nejčastěji oslabení nebo špatná koordinace svalů pánevního dna, porušení vazů, které udržují močovou trubici ve správné pozici, nebo porucha nervového zásobení. Porucha inervace často přichází s oslabováním činnosti nervové a svalové soustavy ve vyšším věku. Trhliny vaziva a svalů, díky kterým močová trubice ztrácí podporu, vznikají nejčastěji při porodu. Poruchy správného držení těla, sklonu pánve, koordinace svalové činnosti se objevují běžně v každém věku.
Co dělat, když dochází k únikům moči při fyzické aktivitě:
Fyzioterapie
Fyzioterapeutka na základě komplexního vyšetření zjistí vaši schopnost správně aktivovat svalovinu pánevního dna, zkontroluje správné držení těla a pánve, vyšetří funkci břišních svalů a dýchání. Při nalezení problému vysvětlí a naučí cviky vedoucí k nápravě. Nejedná se tedy jen o prosté „posilování“. Důležité je vzájemné zapojení různých svalových skupin a stejně jako aktivace je důležitá i relaxace ve správnou chvíli. Do léčby je možné zapojit elektrický stimulátor pánevního dna nebo vaginální závaží. Běžný cyklus fyzioterapie je 4-6 sezení po 1-3 týdnech, vždy 30-60 minut. Po dvou až třech měsících by měl být patrný efekt.
Návštěva urogynekologie
Urogynekolog je gynekolog zaměřený na poruchy pánevního dna, hlavně inkontinenci a různé formy sestupu dělohy a pochvy. Je schopen posoudit, zda, je k odstranění problému potřeba použít některou z operačních metod.
Zavádění tamponu nebo kostkového pesaru
Může pomoci, pokud je problém omezen například jen na krátkou dobu a konkrétní činnost – například sportovní tréning. Větší tampon, který se zavede jen povrchově (jen aby nedřel a netlačil), může tlakem na močovou trubici problém omezit nebo zcela odstranit. Podobně může zafungovat kostkový pesar – měkká silikonová kostička, která se zavede do pochvy za horní část močové trubice a tlakem na ní pomáhá kompenzovat její nedostatečnou uzavírací funkci.
Operační léčba
Velmi efektivní je podpora močové trubice některou z variant takzvané „pásky“. Jedná se tenký jemný tkaný implantát, který se chirurgicky zavede tak, aby se o něj při zvýšení vnitrobřišního tlaku močová trubice opřela a mohla zůstat uzavřená. Páska do tkáně vroste a vytvoří svého druhu umělý vaz. V různých publikacích se označuje různě, nejčastěji TOT, TVT nebo TVT-O. Pásku nelze použít vždy u každé ženy – někdy je porucha pánevního dna komplexní a je spojena s některou formou sestupu (cystokéla, rektokéla, sestup dělohy). Zde je řešení sestupu na řadě jako první, pak teprve přichází ke slovu páska.
Laser
je doporučován při mírném stupni obtíží, u mladších žen. Laser v pochvě vytvoří několik proužků tepelně poškozené tkáně, kolem kterých vzniká otok. Ten mechanicky „utěsní“ pochvu a podpoří močovou trubici. Samozřejmě, po oplasknutí otoku se obtíže vrátí. Proto většina laserových pracovišť nabízí léčbu ve 3-4 sezeních, vždy po 3-4 měsících. Ne vždy je pacientkám zřejmé, že je potřeba ještě léčba udržovací. Jako dočasné řešení u mladších žen s menšími problémy je ale tato metoda plně indikována.
Elektrostimulační křeslo
Křeslo vytváří elektromagnetické vlny, která vyvolávají přes oblečení stah blízkého svalstva. Tedy při posazení posiluje svaly pánevního dna. Je přínosné zejména tam, kde žena vlastní vůlí nedovede stah vyvolat. Podobného účinku lze dosáhnout i vnitřními elektrostimulátory, které navíc žena může používat opakovaně dlouhodobě v domácím prostředí. Dobrá zpráva pro všechny je fakt, že v současné době je inkontinence moči ve většině případů dobře vyřešitelný problém. Je ale nutné zmínit, že bohužel existují případy, kdy se úspěchu dosáhnout nepodaří. Správně zvolený postup a zapojení indikovaných metod léčby jsou důležité pro dosažení optimálního výsledku.